Korišcenjem sunceve energije u zagrevanju potrošne tople vode i grejanju prostora u kome živimo i radimo možemo smanjiti potrošnju konvencionalnih izvora energije i smanjiti zagadjivanje okoline. Naravno, možemo ostvariti i znacajne uštede u kucnom budžetu, što u slucaju današnje globalne krize još više dobija na znacaju. Sunceva svetlost ( energija ) nam je svima dostupna i besplatna. Da bi je ukrotili i stavili u našu službu potrebni su nam solarni sistemi
Korišćenje solarnih sistema u našem slučaju znači korišćenje energije sunca u našim solarnim sistemima za zagrevanje potrošne tople vode i dogrevanje grejnih tela u prostorijama u kojima živimo i radimo. Solarni sistem sastoji se od: -solarnih kolektora, -akumulacionog rezervoara ( bojlera ), -kontrolne centrale sa pumpom i ekspanzionom posudom, -i sistema cevi, raznih ventila, slavina i izolacionog materijala. Treba spomenuti i fluid u solarnom krugu ( glikol, odnosno antifriz ), jer u slučaju korišćenja vode u solarnom krugu dolazi do smrzavanja iste u cevima tokom zimskog korišćenja sistema kad je sistem u fazi mirovanja, a sve to zbog totalne oblačnosti neba i nemogućnosti prodiranja sunčeve svetlosti čak i u minimalnom obimu. Koristi se SAMO atestirani, neotrovni glikol, kako ne bi došlo do neželjenih posledica u slučaju eventualnog prodiranja istog u vodu koja se zagreva u solarnom bojleru.
Sunčeva svetlost ( energija ) deli se na dva dela: -direktno zračenje ( deo zračenja koji direktno dopire na zemlju iz pravca sunca) i -difuzno zračenja ( deo zračenja koje dopire na zamlju pošto se prethodno odbije o razne prepreke ). Ova dva zračenja zajedno, daju nam GLOBALNO zračenje, koje se uzima u obzir pri proračunu potrebne površine solarnih kolektora, osnovnog dela svakog solarnog sistema.
U Srbiji imamo prosečno 2200 sunčanih sati godišnje, što znači da 600 kWh - 1000 kWh po metru kvadratnom energije mi možemo dobiti od sunca. Ovaj podatak je dovoljno veliki razlog da koristimo energiju sunca. Možemo dobiti do 80 % potrošne tople vode korišćenjem solarnih sistema, kao i uštedu u grejanju prostorija od 30% - 50%. Investicija ugradnje solarnog sistema isplativa je u proseku za oko 5 godina, a garancija na ceo sistem je 10 godina. Očekivani vek trajanja je preko 30 godina. Naravno, cene energenata rastu !